5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

ریشه درمانی دندان

سه نشانه که نشان می دهد به اندودنتیکس و یا همان ریشه درمانی یا عصب کشی نیاز دارید.

احتمال اینکه کلمه اندودنتیکس را نشنیده باشید وجود دارد ولی صد در صد با ریشه درمانی یا همان عصب کشی آشنا هستین، درمانی که برای نجات دادن دندان های طبیعی به کار میره. همه میدونینم هیچ درمانی حتی ایمپلنت جای دندان طبیعی را نمی گیره ،پس چه بهتر مراقبت های لازم را به درستی اعمال کرده و با مراجعه مستمر به دندان پزشک، مشکلات احتمالی به وجود آمده را سریع درمان کنیم.
زمانی که پالپ یا همان مغز دندان آسیب دیده و یا عفونی بشه ، باید سریع به دندان پزشک مراجعه کرده و عفونت را خارج کرد که در غیر این صورت پوسیدگی گسترش پیدا کرده و قابل درمان نخواهد بود، زمانی که دیگر پشیمانی سودی ندارد. اولین توصیه ای که متخصصین دارند مراجعه مستمر به دندان پزشک برای تشخیص به موقع و درمان به هنگام است ولی در برخی از موارد به ،خصوص ریشه درمانی، علائم و نشانه هایی وجود دارند که شما را وادار می کنند به دندان پزشک مراجعه کنید.
علائمی که نشان می دهند به عصب کشی نیاز دارید کدام ها هستند؟
1. درد هنگام خوردن.
حتما براتون پیش اومده وقتی داشتین غذا می خوردین یهو دندونتون درد گرفته ولی خب اهمیتی بهش ندادین و فک کردین خود به خود خوب می شه، حتی برای فهمیدن دلیل به دندان پزشک هم مراجعه نکردین و فقط با یه قرص آرام بخش درد رو ساکت کردین. ولی واقعیت اینه این درد حتما باید جدی گرفته بشه، در غیر این صورت حتی بعد یه مدت امکان اینکه دندونتونو از دست بدین هم وجود داره. این درد نشون میده دندونتون پوسیده شده و حتما باید هر چه زودتر درمان بشه که اگه نشه به ریشه و همون پالپ دندون می رسه که اون موقع باید عصب کشی انجام بشه. همیشه گفتن پیشگیری بهتر از درمان است پس چه بهتر مراقبت های درست رو اعمال بکنید تا مشکلی برای دندون هاتون پیش نیاد.
2. حساسیت به دمای سرد و گرم
اگه ریشه دندون آسیب دیده باشد،  به دمای سرد و گرم حساسیت نشان می دهد. مثلا وقتی چایی داغ یا بستنی سرد می خورید احساس درد می کنید و همین حس نشون میده پوسیدگی به ریشه دندون رسیده و هر چه زودتر باید درمان بشه
چنانچه درمان به موقع انجام نشه، دندون طبیعی از دست خواهد رفت.
3. درد لثه یا تورم آن
تورم یا درد لثه نشون می ده بین دندون و لثه عفونت وجود داره. این نوع عفونت به راحتی اطراف استخوان و بافت های لثه پخش میشه که با گذشت زمان نیاز به ریشه درمانی به وجود میاد.
اگر هر کدوم از این علائم وجود داشت می تونین به کلینیک رویال مراجعه کنید با کادر دندان پزشکی و اندودنتیست ما مشورت کنید. از طریق آنلاین هم می تونین با ما در تماس باشین و هر سئوالی داشتین بپرسین.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

تا حالا شده وقتی چیز سرد یا گرمی می خورید، دندانهایتان درد بگیرد؟ اگر پاسختان به این پرسس مثبت است، حتما باید با واژه اندودنتیکس( عصب کشی) آشنا شوید.

حتما از دوستان یا اطرافیانتان شنیده اید که دندانشان نیاز به درمان ریشه دارد. می توان گفت اندودنتیکس یا عصب کشی همان درمان ریشه می باشد که عملکرد داخلی دندان به خصوص  پالپ را بررسی می کند.

اینفوگرافی عصب کشی دندانچگونه عصب کشی را به زبان ساده توضیح دهیم؟

پالپ، شامل رگ های خونی و عصبی، داخل دندان شما قرار دارد

اگر دندان شما به دلایل مختلفی چون شکستگی ها و پوسیدگی ها عفونی شده باشد ، درد ها و اسیب دیدگی های شدیدتر به وجود می آید.

زمانی که این عفونت به وجود بیاید، حساسیت دندان شما بسیار بالا رفته و با درد و التهاب شدید همراه خواهد بود

علائمی که نشان می دهد پالپ دندانتان آسیب دیده است:

حساس به نوشیدنی ها و یا غذاهای سرد و گرم
درد دندان
تغییر رنگ دندان
ورم یا درد لثه

متخصص عصب کش چگونه می تواند دندان شما بازسازی کند؟

اگر چه وجود پالپ برای دندان ضروری است، اما زمانی که رشد دندان تکمیل شده باشد، دندان شما می تواند بدون وجود پالپ به عملکرد عادی خود ادامه دهد.

متخصص عصب کشی با استفاده از معالجه مجرای ریشه، پالپ و بافت های عفونی اطراف دندان را خارج خواهد نمود.

زمانی که عصب کشی به پایان رسید، عملکرد دندان مانند قبل می شود زیرا دیگر عصبی وجود ندارد، پس دردی هم وجود نخواهد داشت.

مراقبت های مستمر جلوی پشیمانی را می گیرد

چک آپ های منظم و مستمر به تشخیص زود هنگام آسیب دیدگی ها کمک نموده و در صورت نیاز به عصب کشی، زودتر مطلع می شوید.
به خاطر بسپارید اندودنتیکس ها، دندان پزشکانی هستند که سعی در نجات دندان های طبیعیتان را دارند. پس اگر دردی احساس می کنید، هر چه سریع تر با متخصص عصب کشی خود مشورت کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

عصب کشی

1. چه زمانی باید عصب کشی انجام دهم؟

پروسه عصب کشی زمانی که پالپ دندان و یا بافت های اطراف آن به دلایل مختلفی چون عدم رسیدگی به پوسیدگی ها، شکستگی ها و ضربه های شدید که در نهایت منجر به التهاب یا عفونت می شوند، انجام می گیرد. اگردر چنین مواقعی عصب کشی به هنگام صورت نگیرد، درد و التهاب شدید به جود آمده و امکان از دست دادن دندان طبیعی شما بالا می رود. به عبارتی می توان گفت عصب کشی معالجه بافت های پالپ داخل دندان ها و اطراف بافت های نزدیک ریشه مورد نظر می باشد، به طوری که پالپ را از ریشه خارج کرده و شرایط را برای ترمیم بافت های اطراف مساعد می کند. دندان های طبیعی شما به عملکرد عادی خود بعد از درمان ریشه ادامه خواهند داد.

2. ماندگاری دندانی که عصب کشی می شود چقدر است؟

اگر متخصص شما با توجه به استاندارد ها عصب کشی را انجام داده باشد و دندان عصب کشی شده به موقع و به درستی ترمیم شود و همچنین اگر مراقبت های بعد از درمان ریشه مستمر و به درستی انجام شود، میتوان تا 95 درصد ماندگاری طولانی مدت و شاید ابدی آن را تضمین کرد. به عبارتی می توان گفت عصب کشی، راهی است برای نجات دندان های طبیعی خودتان

3. عصب کشی چگونه دندان  را نجات می دهد؟

متخصص عصب کشی با استفاده از میکروسکوپ و ابزار مخصوص دیگر، بافت عفونی (پالپ) را از دندان هایتان خارج می کند. با این کار درد و التهاب از بین می رود. این دندان دیگر عصبی ندارد ولی از بیرون همان شکل قبلی و عملکرد یکسان را دارد. مجرای ریشه به طور کامل تمیز شده ، از عفونت خالی شده و عملکرد دندان به حالت قبل باز می گردد.

4. آیا هنگام عصب کشی و یا بعد از آن احساس درد وجود دارد؟

اندودنتیست اغلب برای کاهش درد از بی حسی موضعی برای عصب کشی استفاده می کند اما وقتی بعد از عصب کشی، اثر بی حسی از بین رفت، امکان دارد بیمار اندکی درد احساس کند که با استفاده از مسکن به راحتی کاهش می یابد. امکان اینکه تا چند روز بعد از عصب کشی، حساسیت دندان شما ،بسته به میزان آسیب دیدگی و شدت قبل ازدرمان، در مقایسه با دندانی دیگر بالا باشد وجود دارد ولی معمولا بعد از چند روز این درد و حساسیت از بین می رود. اگر درد ادامه دار بود، باید با متخصص خود مشورت کنید.

5. اگر درد دندان نداشته باشم، باز هم نیاز به درمان ریشه هست یا نه؟

درد تنها یکی از علائم نیاز به عصب کشی می باشد. امکان دارد عفونت در دندان بیمار وجود داشته باشد ولی به دلیل مقاومت بدن بیمار برای مقابله با عفونت، بیمار درد را حس نکند ولی متخصص شما با استفاده ازعکسبرداری می تواند نیازشما به عصب کشی را تشخیص دهد.

6. طول درمان عصب کشی چقدر است؟

درباره همه بیماران و عفونت ها نمی توان نظر یکسان داد ولی در کل می توان گفت طی 1 تا 3 ملاقات 1 تا 1.5 ساعته می توان این پروسه را به پایان رساند. بعد از ملاقات اولیه با متخصص، شرایط عصب کشی برای شما تشخیص داده می شود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (6 Votes)

عصب کشی

بهتر است بدانید درمان ریشه به هیچ وجه درمان وحشتناک و دردناکی که بین عامه مردم توصیف شده است نیست. درمان ریشه تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و قاعدتا حین درمان نباید شما دردی را احساس کنید.

همیشه این سوال را از ما می‌پرسند که آیا می‌شود دندانشان را عصب کشی نکنند یا بدون عصب کشی آن را پر کنند. در مواقعی که دندان ظاهرا درد ندارد و به تشخیص دندانپزشک قرار است عصب کشی انجام شود این پرسش بیشتر تکرار می‌شود.

تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های جدید هم امروزه به افزایش سرعت و کیفیت درمان‌های اندودنتیکس (عصب کشی) کمک بسیار شایانی کرده‌اند.

فواید معالجه عصب چيست؟

دندان حفظ می شود، وجود دندان باعث حفظ استخوان نگهدارنده آن می گردد.

جایگزین درمان کانال ریشه (عصب کشی) چیست؟

درمان ریشه (عصب کشی) در واقع فقط یک جایگزین دارد و آن هم کشیدن دندان است. بلافاصله برای بیمارانی که نمی‌خواهند عصب کشی کنند، درمان ایمپلنت را پیشنهاد می‌کنیم. اما نکته‌ مهم این است که ایمپلنت درمان ناحیه بی‌دندانی است نه درمان جایگزین عصب کشی! معنی این جمله این است که شما دندان خود را با عصب کشی (زمانی که نیاز دارد) می‌توانید حفظ کنید و در غیر این صورت مجبور به کشیدن دندان خود هستید. بعد از کشیدن دندان خود با روش‌های مختلف (پروتز ثابت متکی بر پایه‌های دندانی، پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت، پروتز متحرک) می‌توانید در مورد جای خالی دندان فکری بیاندیشید!

اگر عصب کشی برای دندانی که نیازمند درمان ریشه است انجام ندهید، غیر از کشیدن دندان، جایگزین دیگر عدم درمان است. درمان نکردن البته انتخاب خیلی خوبی نیست وقتی که بدانیم دندانی که نیاز به عصب کشی پیدا می‌کند، حتی اگر دردی نداشته باشد، با عفونت میکروارگانیسم‌ها درگیر شده است و این عفونت می‌تواند در استخوان فک ما اثرات خود را ظاهر کرده و آبسه، درد و حتی تورم ایجاد کند و حتی با گسترش به فضاهای صورت و گردن خطرناک ظاهر شده و حیات مارا هم تهدید کند!

مراجعین دندانپزشکی حق دارند در مورد درمان‌های دندانپزشکی و جایگزین‌های درمانی که دندانپزشکشان برایشان در نظر گرفته، پرسش های خود را بپرسند و ابهاماتشان را برطرف کنند. در مورد درمان ریشه (عصب کشی) دندان اما تقریبا جایگزینی با دانش امروز وجود ندارد. بهتر است مراجعین با واقع بینی اطلاعات کافی را در مورد درمان ریشه کسب کنند تا واقعا متوجه شوند که عصب کشی ترسناک نیست و نکته وحشتناکی که باعث شود از زیر آن در برویم وجود ندارد!

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (4 Votes)

درمان ریشه

وقتی پوسیدگی دندان از مرز مینا و عاج بگذرد و عصب دندان را درگیر کند می بایست عصب آلوده تخلیه و فضای داخلی دندان و ریشه ها با مواد مخصوص پر شوند، دندانی که عصب آن درگیر پوسیدگی شده باشد درد شدیدی دارد و باید درمان اورژانسی انجام شود.

عصب کشی چیست؟

پالپ دندان بافتی است در داخل دندان که شامل عروق خونی، اعصاب و سلول هایی است که باعث می شود سردی و گرمی غذا و نوشیدنی ها را حس کنیم. اگر چه وجود پالپ برای رشد دندان ضروری است، به محض اینکه دندان به طور کامل رشد کرد به خاطر اینکه از بافت های اطراف تغزیه می کند، می تواند بدون وجود پالپ ادامه حیات دهد. دندان بدون پالپ دندانی مرده نیست بلکه در واقع دندانی است بدون عصب.
معالجه ی مجرای ریشه دندان ( Root Canal Therapy) در واقع معالجه بافت های پالپ داخل دندان ها و اطراف بافت های نزدیک ریشه مورد نظر می باشد. عدم رسیدگی به هنگام پوسیدگی ها، شکستگی ها و ضربه های شدید می توانند به پالپ آسیب برسانند که در نهایت منجر به التهاب یا عفونت می شود. اگر این عفونت و یا التهاب به موقع  درمان نشود، موجب درد و التهاب های شدید ی می شوند.
علائم پالپ آسیب دیده، درد هنگام نوشیدن مایعات سرد یا گرم، درد هنگام خوردن و جویدن غذا و همچنین دردهای ناگهانی و بدون دلیل می باشد. گاهی اوقات علائم خاصی وجود ندارد و دندان پزشک شما توسط عکسبرداری متوجه آسیب پالپ دندان شما می شود.
با کمک عصب کشی، دندان و بافت های اطراف آن به حالت قبلی خود بازگشته و سلامتی خود را به دست خواهد آورد. هر مشکلی که برای پالپ دندان ایجاد شود، توسط درمان ریشه معالجه می شود.
اندودنتیست( متخصص درمان ریشه) چه وظایفی دارد؟
علم اندودونتیکس تخصصی از علم دندانپزشکی است که درمان پالپ و بافت‌های اطراف ریشه دندان را به عهده دارند و اندودنتیست نیز دندان پزشکی می باشد که وظیفه محافظت و عصب کشی دندان را به عهده دارد تا از کشیده شدن آن با خارج نمودن پالپ عفونی از ریشه دندان و ترمیم قسمت تاجی دندان جلوگیری نماید.
متخصص درمان ریشه آموزش های لازم در ارتباط با دندان هایی که نیاز به قطع ریشه یا عصب کشی از ته ریشه دندان و درون لثه دارند را به طور کامل در طوره های تخصصی می گذرانند. اندودنتیست ها می توانند بهترین کمک را در این زمینه به بیمار ارائه دهند. این متخصصین بعد از بی حس نمودن دندان، پالپ عفونی را از ریشه خارج می کند و سپس بعد از تمیز کردن مجرای ریشه، جای خالی پالپ را با موادی مخصوص پر می کند و سپس ترمیم تاج دندان را انجام می دهد.

رزرو وقت ویزیت
ایمپلنت

روش های ایمپلنت دندانی،…

ایمپلنت (کاشت دندان) چیست؟ ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس…
مینی ایمپلنت

ایمپلنت و انواع پروتزهای…

هدف اصلی معرفی ایمپلنت های دندانی به عنوان یک درمان جایگزین برای…
Default Image

روش های سفید کردن دندان ها

به طور کلی به دو روش می توان دندانها را سفیدتر کرد.یک راه افزودن یک…
Default Image

روکش دندان

دندانپزشک شما ممکن است به دلایل زیر روکش را برای دندان شما پیشنهاد…
About lamination teeth

درباره لمینیت

مینای دندان، سخت ترین بافت بدن است كه تحت تأثیر عوامل مختلف در نقاطی…
Default Image

بیماری های لب

لَب یکی ازاعضای بدن درصورت انسان است. لب ازدوجفت تشکیل شده که…
Default Image

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

لیزر چیست؟ Laser) Light Amplification By Stimulated Emission of…
Primary and permanent teeth

رویش دندان های شیری و دائمی

در هر فک ده عدد دندان شیری وجود دارد که درسمت چپ و راست مشابه و قرینه…
Default Image

عکس OPG

OPG مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram می باشد. صفحه فوکوس OPG دارای…
Default Image

دهانشویه

دهانشویه(mothwash) محصولی جهت ارتقاء سلامت دهان و دندان است و به هیچ…
عصب کشی

روش جایگزین عصب‌کشی چیست؟

بهتر است بدانید درمان ریشه به هیچ وجه درمان وحشتناک و دردناکی که بین…
Default Image

مزایا و معایب روکش های دندانی

در هنگام بروز علائم و نشانه‌های زیر، می‌فهمیم که دندان نیاز به انجام…
عکس opg ایمپلنت

مشکلات احتمالی بعد از ایمپلنت

عدم توجه به دلایل هر یک از این موارد می تواند کل درمان کاشت ایمپلنت…
Default Image

بوی بد دهان

بوي بد دهان به تنهايي يك بيماري نيست بلكه علامت بيماري هاي مختلف است.…
دختر و مسواک

چند بار در روز مسواک بزنیم

2 بار مسواک زدن در روز کافی است دو بار مسواک زدن در روز کافی است زیرا…
ایمپلنت یک دندان

ایمپلنت یک دندان

اگر شما تنها یکی از دندان هایتان را از دست دادید، می توانید با یک…
Default Image

لثه (Gum)

بافتی است که در غشا مخاطی و بالای آرواره درون دهان قرار گرفته است و…
Default Image

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری از لحاظ تکنیک کارگذاری و شرایط موجودبا ایمپلنت های…
کاشت دندان

کاشت دندان

کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته میباشد.…
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کلینیک رویال می باشد. 1394 | طراحی وب سایت و سئو : سورن مدیا