5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

جراحات دندان اغلب در تصادفها یا آسیبهای ورزشی اتفاق می افتد. اکثر جراحات دندان را لب پر شدن دندان تشکیل میدهد. ترک خوردن، شکستن یا خارج شدن دندان نیز در موارد کمتر و در آسیبهای شدید تر اتفاق می افتد. درمان جراحات دندان بستگی به نوع، محل و شدت صدمه وارد شده دارد. هر آسیب دندانی حتی اگر ظاهرا جزئی باشد، نیازمند معاینه فوری توسط دندانپزشک یا اندودنتیست میباشد. گاهی اوقات دندانهای مجاور از آسیبی رنج میبرند که شما متوجه آن نمیشوید و تنها در معاینه حرفه ای مشخص میشود. اندودنتیست دندانپزشکی است که در درمان جراحات دندان تخصص دارد. اندودنتیست با تکنیکها، تکنولوژیها و مهارتهای پیشرفته ای که آموخته است، اغلب دندان آسیب دیده را نجات میدهد. اگر دندانی دارید که دچار آسیب شده یا شکسته است، فورا به ارتودنتیست مراجعه کنید.

درمان اندودنتیک چیست؟

اندو واژه یونانی به معنی داخل یا "درون" است و دُنت واژه یونانی به معنی "دندان" است. درمان اندودنتیک درمان داخل دندانی است.
 
بخشهای مختلف دندان به ترتیب از بالا: تاج، گردن، ریشه

برای آشنایی با درمان اندودنتیک، باید اطلاعاتی راجع به آناتومی دندان داشته باشید. داخل دندان، زیر لایه سفید رنگ مینا و لایه سختی به نام عاج (دنتین)، بافت نرمی به نام پالپ وجود دارد (در مرکز دندان). پالپ حاوی رگهای خونی، عصبها و بافتهای همبند است و بافتهای سخت اطراف دندان در حال رشد را ایجاد میکند.

پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه که به بافتهای اطراف ریشه متصل میشود، گسترش دارد. پالپ در رشد و تکامل دندان اهمیت دارد. وقتی دندان به رشد کامل رسید بدون پالپ هم میتواند زنده بماند چون توسط بافتهای مجاور تغذیه میشود.

enamel 
به ترتیب از بیرونی ترین لایه دندان به داخل: مینا، عاج و پالپچه کسی درمان اندودنتیک انجام میدهد؟

همه دندانپزشک ها از جمله دندانپزشک عمومی، آموزش هایی در زمینه درمان اندودنتیک در دانشکده دندانپزشکی کسب کرده اند. دندانپزشک های عمومی میتوانند اقدامات اندودنتیک را علاوه بر کارهای دندانی دیگر انجام دهند اما اغلب بیماران را برای درمان های اندودنتیک به اندودنتیست ارجاع میدهند.

اندودنتیست ها دندانپزشکانی هستند که آموزش ویژه ای در زمینه درمان اندودنتیک دیده اند. این افراد ممکن است تنها خدمات اندودنتیک را انجام دهند چون متخصص این کار هستند. دندانپزشک عمومی برای تخصص باید دو یا چند سال آموزش های تخصصی و پیشرفته علاوه بر آموزش دندانپزشکی ببیند. اقدامات دشوار و بسیار پیچیده اندودنتیک از جمله جراحی اندودنتیک را این متخصصان انجام میدهند. اندودنتیست ها در کشف علت دردهای صورت و دهان که تشخیص آنها دشوار است، تجربه و آگاهی خوبی دارند.

 Broken teeth
دندانی که به واسطه صدمه، لب پر شده است

آسیب دندانی چگونه درمان میشود؟

بیشتر تاج های ترک خورده یا لب پر شده دندانها را میتوان با پیوند دوباره قطعه شکسته شده یا پر شدگیهای رنگ دندان، ترمیم گرد. اگر بخش زیادی از تاج شکسته باشد، تاج یا کلاهک (cap) مصنوعی برای ترمیم ممکن است لازم باشد.

اگر پالپ بیرون زده یا آسیب دیده باشد، درمان ریشه (روت کانال) ممکن است لازم باشد. این جراحتها نیاز به توجه ویژه دارند. اگر تنفس از طریق دهان یا مصرف نوشیدنیهای سرد دردناک است، پارچه یا گاز استریل مرطوب و تمیزی را در دهان گاز بگیرید تا علائم آرامتر شود و بتوانید خود را به مطب برسانید. هرگز برای کاهش درد از پمادها و داروهای مسکن موضعی دهان استفاده نکنید و اسپیرین بر روی ناحیه دردناک نگذارید.

جراحاتی که به دندانهای عقبی وارد میشوند اغلب عبارتند از شکستگی کاسپ (برامدگی سطح دندان)، ترک خوردن دندان و در موارد جدی تر شکستن و جدا شدن دندان. اگر ترکها تا ریشه ادامه داشته باشد، درمان ریشه و پوشش کامل کراون برای ترمیم عملکرد دندان ممکن است لازم باشد. ممکن است دندانی که شکسته، کشیده شود. 

Displacement of teeth
جا به جایی دندان

در صدمات دندان، ممکن است دندان به طرفین رانده شود، از حفره خود خارج شود یا در آن فرو برود. اندودنتیست یا دندانپزشک عمومی دندان را به حفره خود باز میگرداند و آن را تثبیت میکند. درمان ریشه معمولا برای دندانهای دائمی که جا به جا شده اند لازم است و ظرف چند روز پس از آسیب، این کار صورت بگیرد. داروهایی مانند هیدروکسید کلسیم ممکن است به عنوان بخشی از درمان ریشه، داخل دندان گذاشته شود. پر شدگی مجرای ریشه دائمی در مراحل بعدی صورت میگیرد.
کودکان بین هفت تا دوازده سالگی ممکن است نیازی به درمان ریشه نداشته باشند چون دندانهای آنها هنوز در حال رشد است. برای این افراد دندانپزشک یا ارتودنتیست به دقت فرایند بهبودی دندان را تحت نظر قرار میدهد و در صورتی که تغییرات نامطلوبی مشاهده کرد، فورا وارد عمل میشود. بنابراین مراجعات منظم احتمالا برای این افراد لازم است. تحقیقات جدید نشان میدهند که سلولهای بنیادی موجود در پالپ افراد قبل از بزرگسالی، را میتوان به رشد کامل ریشه و بهبودی پالپ پس از جراحت یا عفونت، تحریک کرد.

Tooth loss
افتادن دندان

اگر دندانی کامل از دهان خارج شود، زمان برای بهبودی حیاتی است و فورا باید به پزشک مراجعه کنید. دندان بیرون افتاده را با ملایمت همراه خود ببرید و سطح دندان را دست نزنید. اقدامات لازم را برای محافظت از دندان انجام دهید.

wire stabilization or splint
تثبیت دندان با اسپلینت

اندودنتیست یا دندانپزشک به دقت دندان شما را ارزیابی میکند و آن را در حفره خود دوباره قرار میدهد و شما را از نظر هر گونه آسیبهای دیگر صورت و دندان معاینه میکند. اسپلینت تثبیت کننده به مدت چند هفته در دهانتان قرار داده میشود. بسته به مرحله رشد ریشه، دندانپزشک ممکن است درمان ریشه را یک تا دو هفته بعد آغاز کند. پس از پر کردن مجرای ریشه دائمی در مراحل بعد ممکن است داروهایی در داخل دندان استفاده شوند.
 
مدت زمانی که دندان خارج از دهان بوده است و نحوه نگهداری دندان پیش از رسیدن به مطب دندانپزشک، بر احتمال نجات دندان تاثیر میگذارد. تاکید میکنیم درمان فوری در این موارد لازم است. دندانپزشک با در نظر گرفتن همه فاکتورها، گزینه های درمانی دیگر را با شما در میان میگذارد.

root fracture
ایجاد ترک در ریشه

یک صدمه آسیب زا به دندان میتواند منجر به شکستگی افقی ریشه شود. محل و موقعیت ترک، تعیین کننده سلامت بلند مدت دندان است. اگر ترک نزدیک به نوک ریشه باشد، احتمال موفقیت بسیار بیشتر است. اگر چه هر قدر ترک به خط لثه نزدیک تر باشد، میزان موفقیت در بلند مدت کمتر میشود. گاهی اوقات تثبیت کردن با یک اسپیلینت برای مدتی لازم است.

nonreatable tooth treatable
تصویر سمت راست: ترک قابل درمان ، تصویر سمت چپ: ترک غیر قابل درمان

آسیبهای دندانی در کودکان متفاوت است؟
root fracture
دندان شیری اگر لب پر شود، میتوان آن را از نظر زیبایی ترمیم کرد. دندان شیری جا به جا شده را در موارد نادر میتوان دوباره در جای خود قرار داد اما دندانهای شیری که کلا از جای خود جدا شده اند و بیرون افتاده اند را نباید دوباره پیوند زد چون پیوند دوباره این دندانهای شیری ممکن است در آینده موجب وارد آمدن آسیب همیشگی به دندانهای دائمی زیر آن که در حال رشد در داخل استخوان هستند، شود.
دندانهای دائمی کودکان اگر در زمان وارد آمدن آسیب، به رشد کامل نرسیده باشند نیاز به توجه ویژه و دقیق بعدی دارند اما همه آنها نیاز به درمان ریشه ندارند. در دندان دائمی نابالغ، خون رسانی به دندان و وجود سلولهای بنیادی در آن ناحیه ممکن است به دندانپزشک کمک کند تداوم رشد ریشه را تحریک نماید.
اندودنتیست آگاهی و مهارت کافی برای درمان ریشه هایی که کامل رشد نکرده اند (در کودکان) دارند به طوری که در برخی موارد رشد ریشه ها ادامه می یابد.

Pulp stem cells and dental center
پالپ و سلولهای بنیادی در مرکز دندان

آیا مراقبت ویژه یا درمان دیگری برای دندان آسیب دیده لازم است؟

ماهیت آسیب، طول زمان بین آسیب و درمان، نحوه نگهداری و مراقبت از دندان پس از آسیب و واکنش بدن به این صدمه، همگی از عوامل حائز اهمیت در عمر دندان هستند. درمان به موقع به ویژه در جا به جا یا خارج شدن دندان برای پیشگیری از تحلیل ریشه حیاتی است.
تحلیل ریشه زمانی اتفاق می افتد که بدن در واکنش به صدمه وارد شده، از طریق مکانیسم دفاعی اش شروع به پس زدن دندان میکند. پس از آسیب باید برای معاینه و یا درمان دندان آسیب دیده، در فواصل منظم (حداکثر 5 سال) به دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید تحلیل ریشه اتفاق نیفتاده است و بافتهای اطراف در حال التیام هستند. لازم به ذکر الست که برخی انواع تحلیل ریشه غیر قابل درمان هستند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

smile woman in dentistory

اگر تا کنون برای نجات دندان عفونی تان، تحت درمان ریشه (روت کانال) قرار گرفته اید، احتمالا دندانپزشک شما به ابزاری که به کمک آن این عمل را انجام داده است، اشاره ای نکرده است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

ریشه درمانی دندان

سه نشانه که نشان می دهد به اندودنتیکس و یا همان ریشه درمانی یا عصب کشی نیاز دارید.

احتمال اینکه کلمه اندودنتیکس را نشنیده باشید وجود دارد ولی صد در صد با ریشه درمانی یا همان عصب کشی آشنا هستین، درمانی که برای نجات دادن دندان های طبیعی به کار میره. همه میدونینم هیچ درمانی حتی ایمپلنت جای دندان طبیعی را نمی گیره ،پس چه بهتر مراقبت های لازم را به درستی اعمال کرده و با مراجعه مستمر به دندان پزشک، مشکلات احتمالی به وجود آمده را سریع درمان کنیم.
زمانی که پالپ یا همان مغز دندان آسیب دیده و یا عفونی بشه ، باید سریع به دندان پزشک مراجعه کرده و عفونت را خارج کرد که در غیر این صورت پوسیدگی گسترش پیدا کرده و قابل درمان نخواهد بود، زمانی که دیگر پشیمانی سودی ندارد. اولین توصیه ای که متخصصین دارند مراجعه مستمر به دندان پزشک برای تشخیص به موقع و درمان به هنگام است ولی در برخی از موارد به ،خصوص ریشه درمانی، علائم و نشانه هایی وجود دارند که شما را وادار می کنند به دندان پزشک مراجعه کنید.
علائمی که نشان می دهند به عصب کشی نیاز دارید کدام ها هستند؟
1. درد هنگام خوردن.
حتما براتون پیش اومده وقتی داشتین غذا می خوردین یهو دندونتون درد گرفته ولی خب اهمیتی بهش ندادین و فک کردین خود به خود خوب می شه، حتی برای فهمیدن دلیل به دندان پزشک هم مراجعه نکردین و فقط با یه قرص آرام بخش درد رو ساکت کردین. ولی واقعیت اینه این درد حتما باید جدی گرفته بشه، در غیر این صورت حتی بعد یه مدت امکان اینکه دندونتونو از دست بدین هم وجود داره. این درد نشون میده دندونتون پوسیده شده و حتما باید هر چه زودتر درمان بشه که اگه نشه به ریشه و همون پالپ دندون می رسه که اون موقع باید عصب کشی انجام بشه. همیشه گفتن پیشگیری بهتر از درمان است پس چه بهتر مراقبت های درست رو اعمال بکنید تا مشکلی برای دندون هاتون پیش نیاد.
2. حساسیت به دمای سرد و گرم
اگه ریشه دندون آسیب دیده باشد،  به دمای سرد و گرم حساسیت نشان می دهد. مثلا وقتی چایی داغ یا بستنی سرد می خورید احساس درد می کنید و همین حس نشون میده پوسیدگی به ریشه دندون رسیده و هر چه زودتر باید درمان بشه
چنانچه درمان به موقع انجام نشه، دندون طبیعی از دست خواهد رفت.
3. درد لثه یا تورم آن
تورم یا درد لثه نشون می ده بین دندون و لثه عفونت وجود داره. این نوع عفونت به راحتی اطراف استخوان و بافت های لثه پخش میشه که با گذشت زمان نیاز به ریشه درمانی به وجود میاد.
اگر هر کدوم از این علائم وجود داشت می تونین به کلینیک رویال مراجعه کنید با کادر دندان پزشکی و اندودنتیست ما مشورت کنید. از طریق آنلاین هم می تونین با ما در تماس باشین و هر سئوالی داشتین بپرسین.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

تا حالا شده وقتی چیز سرد یا گرمی می خورید، دندانهایتان درد بگیرد؟ اگر پاسختان به این پرسس مثبت است، حتما باید با واژه اندودنتیکس( عصب کشی) آشنا شوید.

حتما از دوستان یا اطرافیانتان شنیده اید که دندانشان نیاز به درمان ریشه دارد. می توان گفت اندودنتیکس یا عصب کشی همان درمان ریشه می باشد که عملکرد داخلی دندان به خصوص  پالپ را بررسی می کند.

اینفوگرافی عصب کشی دندانچگونه عصب کشی را به زبان ساده توضیح دهیم؟

پالپ، شامل رگ های خونی و عصبی، داخل دندان شما قرار دارد

اگر دندان شما به دلایل مختلفی چون شکستگی ها و پوسیدگی ها عفونی شده باشد ، درد ها و اسیب دیدگی های شدیدتر به وجود می آید.

زمانی که این عفونت به وجود بیاید، حساسیت دندان شما بسیار بالا رفته و با درد و التهاب شدید همراه خواهد بود

علائمی که نشان می دهد پالپ دندانتان آسیب دیده است:

حساس به نوشیدنی ها و یا غذاهای سرد و گرم
درد دندان
تغییر رنگ دندان
ورم یا درد لثه

متخصص عصب کش چگونه می تواند دندان شما بازسازی کند؟

اگر چه وجود پالپ برای دندان ضروری است، اما زمانی که رشد دندان تکمیل شده باشد، دندان شما می تواند بدون وجود پالپ به عملکرد عادی خود ادامه دهد.

متخصص عصب کشی با استفاده از معالجه مجرای ریشه، پالپ و بافت های عفونی اطراف دندان را خارج خواهد نمود.

زمانی که عصب کشی به پایان رسید، عملکرد دندان مانند قبل می شود زیرا دیگر عصبی وجود ندارد، پس دردی هم وجود نخواهد داشت.

مراقبت های مستمر جلوی پشیمانی را می گیرد

چک آپ های منظم و مستمر به تشخیص زود هنگام آسیب دیدگی ها کمک نموده و در صورت نیاز به عصب کشی، زودتر مطلع می شوید.
به خاطر بسپارید اندودنتیکس ها، دندان پزشکانی هستند که سعی در نجات دندان های طبیعیتان را دارند. پس اگر دردی احساس می کنید، هر چه سریع تر با متخصص عصب کشی خود مشورت کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

عصب کشی

1. چه زمانی باید عصب کشی انجام دهم؟

پروسه عصب کشی زمانی که پالپ دندان و یا بافت های اطراف آن به دلایل مختلفی چون عدم رسیدگی به پوسیدگی ها، شکستگی ها و ضربه های شدید که در نهایت منجر به التهاب یا عفونت می شوند، انجام می گیرد. اگردر چنین مواقعی عصب کشی به هنگام صورت نگیرد، درد و التهاب شدید به جود آمده و امکان از دست دادن دندان طبیعی شما بالا می رود. به عبارتی می توان گفت عصب کشی معالجه بافت های پالپ داخل دندان ها و اطراف بافت های نزدیک ریشه مورد نظر می باشد، به طوری که پالپ را از ریشه خارج کرده و شرایط را برای ترمیم بافت های اطراف مساعد می کند. دندان های طبیعی شما به عملکرد عادی خود بعد از درمان ریشه ادامه خواهند داد.

2. ماندگاری دندانی که عصب کشی می شود چقدر است؟

اگر متخصص شما با توجه به استاندارد ها عصب کشی را انجام داده باشد و دندان عصب کشی شده به موقع و به درستی ترمیم شود و همچنین اگر مراقبت های بعد از درمان ریشه مستمر و به درستی انجام شود، میتوان تا 95 درصد ماندگاری طولانی مدت و شاید ابدی آن را تضمین کرد. به عبارتی می توان گفت عصب کشی، راهی است برای نجات دندان های طبیعی خودتان

3. عصب کشی چگونه دندان  را نجات می دهد؟

متخصص عصب کشی با استفاده از میکروسکوپ و ابزار مخصوص دیگر، بافت عفونی (پالپ) را از دندان هایتان خارج می کند. با این کار درد و التهاب از بین می رود. این دندان دیگر عصبی ندارد ولی از بیرون همان شکل قبلی و عملکرد یکسان را دارد. مجرای ریشه به طور کامل تمیز شده ، از عفونت خالی شده و عملکرد دندان به حالت قبل باز می گردد.

4. آیا هنگام عصب کشی و یا بعد از آن احساس درد وجود دارد؟

اندودنتیست اغلب برای کاهش درد از بی حسی موضعی برای عصب کشی استفاده می کند اما وقتی بعد از عصب کشی، اثر بی حسی از بین رفت، امکان دارد بیمار اندکی درد احساس کند که با استفاده از مسکن به راحتی کاهش می یابد. امکان اینکه تا چند روز بعد از عصب کشی، حساسیت دندان شما ،بسته به میزان آسیب دیدگی و شدت قبل ازدرمان، در مقایسه با دندانی دیگر بالا باشد وجود دارد ولی معمولا بعد از چند روز این درد و حساسیت از بین می رود. اگر درد ادامه دار بود، باید با متخصص خود مشورت کنید.

5. اگر درد دندان نداشته باشم، باز هم نیاز به درمان ریشه هست یا نه؟

درد تنها یکی از علائم نیاز به عصب کشی می باشد. امکان دارد عفونت در دندان بیمار وجود داشته باشد ولی به دلیل مقاومت بدن بیمار برای مقابله با عفونت، بیمار درد را حس نکند ولی متخصص شما با استفاده ازعکسبرداری می تواند نیازشما به عصب کشی را تشخیص دهد.

6. طول درمان عصب کشی چقدر است؟

درباره همه بیماران و عفونت ها نمی توان نظر یکسان داد ولی در کل می توان گفت طی 1 تا 3 ملاقات 1 تا 1.5 ساعته می توان این پروسه را به پایان رساند. بعد از ملاقات اولیه با متخصص، شرایط عصب کشی برای شما تشخیص داده می شود.

رزرو وقت ویزیت
مشکلات زبان

بیماری های زبان و علل آن

پزشکان یونانی بر این عقیده‌اند که زبان تمام بیماری‌های فرد را منعکس…
ایمپلنت

روش های ایمپلنت دندانی،…

ایمپلنت (کاشت دندان) چیست؟ ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس…
dental implants

ایمپلنت و انواع پروتزهای…

هدف اصلی معرفی ایمپلنت های دندانی به عنوان یک درمان جایگزین برای…
Default Image

روش های سفید کردن دندان ها

به طور کلی به دو روش می توان دندانها را سفیدتر کرد.یک راه افزودن یک…
lib

بیماری های لب

لَب یکی از اعضای بدن در صورت انسان است. لب از دو جفت تشکیل شده که هر…
About lamination teeth

درباره لمینیت

مینای دندان، سخت ترین بافت بدن است كه تحت تأثیر عوامل مختلف در نقاطی…
Crowns

روکش دندان

دندانپزشک شما ممکن است به دلایل زیر روکش را برای دندان شما پیشنهاد…
dental laser

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

لیزر چیست؟Laser) Light Amplification By Stimulated Emission of…
Primary and permanent teeth

رویش دندان های شیری و دائمی

در هر فک ده عدد دندان شیری وجود دارد که درسمت چپ و راست مشابه و قرینه…
Default Image

عکس OPG

OPG مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram می باشد. صفحه فوکوس OPG دارای…
دهانشویه

دهانشویه

دهانشویه(mothwash) محصولی جهت ارتقاء سلامت دهان و دندان است و به هیچ…
dental crowns

مزایا و معایب روکش های دندانی

در هنگام بروز علائم و نشانه‌های زیر، می‌فهمیم که دندان نیاز به انجام…
عصب کشی

روش جایگزین عصب‌کشی چیست؟

بهتر است بدانید درمان ریشه به هیچ وجه درمان وحشتناک و دردناکی که بین…
عکس opg ایمپلنت

مشکلات احتمالی بعد از ایمپلنت

عدم توجه به دلایل هر یک از این موارد می تواند کل درمان کاشت ایمپلنت…
Gum

لثه (Gum)

بافتی است که در غشا مخاطی و بالای آرواره درون دهان قرار گرفته است و…
دختر و مسواک

چند بار در روز مسواک بزنیم

2 بار مسواک زدن در روز کافی است دو بار مسواک زدن در روز کافی است زیرا…
Default Image

بوی بد دهان

بوي بد دهان به تنهايي يك بيماري نيست بلكه علامت بيماري هاي مختلف است.…
Default Image

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری از لحاظ تکنیک کارگذاری و شرایط موجودبا ایمپلنت های…
ایمپلنت یک دندان

ایمپلنت یک دندان

اگر شما تنها یکی از دندان هایتان را از دست دادید، می توانید با یک…
کاشت دندان

کاشت دندان

کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته میباشد.…
 • ارتودنسی

  درمان بی نظمی های دندانی در کودکان و بزرگسالان و مرتبط با انجمن ارتودنتیس های امریکا american orthotics society Aos

 • پروتز

  ساخت پروتز در رویال کلینیک طبق ضوابط انجمن ایمپلنت امریکا AAID و منطبق بر اصول فیزیولژیکی بهداشتی زیبایی و شرایط فیزیکی بیماران طراحی و ساخته میشود

 • ترمیمی و زیبایی

  تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندان های جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی

 • ایمپلنت

  کاشت دندان از انواع ایمپلنت های وارداتی امریکا و اروپا خصوصا آلمان و سوئیس

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کلینیک دندانپزشکی رویال می باشد. 1394 | طراحی وب سایت و سئو : سورن مدیا